Uusi satamaoperaattori aloitti toiminnan
Hooli Stevedoringin ahtauspäällikkö Mikko Valtanen toteaa, että operoinnin aloittaminen itsenäisenä yrityksenä tuo uusia haasteita. Alussa on tärkeää saada Raahen sataman tehokkuus, laatu ja henkilökunnan ammattitaito kaikkien asiakkaiden tietoon. Tällöin pääsemme kilpailemaan Suomen vienti- ja tuontimarkkinoista ja saamme Raahen sataman liikenteen kasvamaan entisestään.
Yhtiön palvelupäällikkönä aloittavalla Leena Mustosella on 20 vuoden työkokemus Raahen terästehtaan satamapalveluista. Uudessa yhtiössä Mustonen vastaa tarjouslaskennasta, kustannusseurannasta sekä yhteydenpidosta sidosryhmien välillä. Arvostan pienen organisaation joustavuutta sekä mahdollisuutta reagoida nopeasti muuttuvissa olosuhteissa, toteaa Mustonen.
Raahen Satama Oy:n toimitusjohtaja Kaarlo Heikkinen on tyytyväinen muutokseen: "Hooli Stevedoring Oy tuo selkeyttä Lapaluodon satamaosan toimintaan ja antaa hyvät mahdollisuudet tarjota asiakkaiden kaipaamia räätälöityjä ja joustavia palveluja."
Hooli Stevedoring Oy:n yhteystiedot:
Toimitusjohtaja Ari Hooli: ari.hooli@hooli.fi, 0400 695518
Ahtauspäällikkö Mikko Valtanen: mikko.valtanen@hooli.fi, 040 1683779
Palvelupäällikkö Leena Mustonen: leena.mustonen@hooli.fi, 050 3158125
Toimisto sijaitsee Lapaluodon Satamatalossa osoitteessa Lapaluodontie 342.
